be good this christmas

Říkáte si, stejně jako já, každý rok se svým okolím, že Vánoce nejsou svátky o dárcích a že si letos DOOPRAVDY nic dávat nebudete, a pak stejně týden před Vánoci plašíte, abyste každému pořídili něco, co ho doopravdy potěší? Já to tak mám pravidelně každé svátky a čím dál víc z toho šílím. Jsem si totiž vědoma toho, že jsme v situaci, kdy já ani moje okolí nic nutně nepotřebujeme a pokud ano, koupíme si to většinou sami během roku. Jenže jsou lidé, kteří si během roku to, co potřebují nekoupí. Dala jsem tedy dohromady tipy na místa, kde můžete koupit nějaký pěkný dárek, kterým přispějete na dobrou věc. Zároveň přikládám i pár tipů, kam třeba můžete něco hezkého poslat. Například tu bundu z loňska, co se vám už tolik nelíbí, ale někoho by jistě zahřála. Tak do toho!

Úplnou náhodou jsem zjistila, že Bonami udělalo letos projekt pro Klub svobodných matek, kdy můžete na jejich e-shopu někomu zaplatit štědrovečerní večeři. To, že máme v tento den co jíst totiž není samozřejmostí pro všechny. Můžete přispět třeba jen mrkvičkou, polévkou, cukrovím nebo celou večeří. Přispět můžete tady.  
Pro tip: Pokud vám během Vánoc zbyde něco, co už nechcete jíst (nadbytečné cukroví) nebo něco, co už nestihnete zpracovat, vložte to do uzavřené krabičky nebo uzavíratelného pytlíčku a položte to vedle popelnice. Určitě tím někoho hodně potěšíte.

Organizaci Elpida vnímám už nějaký rok a jsem strašně šťastná, že u nás je. Pečuje totiž o naše české seniory a pomáhá jim k plnohodnotnému prožití jejich životů. Stářím totiž nic nekončí! Jako každý rok mají projekt Ponožky od babičky. Ty pletou opravdové babičky z celých Čech, dostanou za ně honorář a vy si je pak můžete koupit na e-shopu nebo na trzích. Částka potom jde na fungování Elpidy. Já beru tyhle zamilované! 
Tip navíc: Jestli chcete potěšit třeba vaší babičku s dědou, předplaťte jim za cca 270,- Kč/rok časopis Vital. Moje kamarádka Lada, která pro Eplidu pracuje říká, že podle odborníků pomáhá fyzická a psychická aktivita oddálit nástup do zařízení pro seniory až o 5 let! Já Vital čtu taky, protože v něm jsou fakt super články a letos jsem ho předplatila i svojí babi a dědovi.

Tip navíc 2: Předplatné časopisu Vital můžete darovat i seniorům v pečovatelských domech, kteří si to nemohou dovolit. Klik tady. 

Ježíškova vnoučata určitě znáte. Projekt Českého rozhlasu se dočkal obrovského úspěchu, takže aktuálně dárky pod tisíc korun v projektu nemůžete pořídit. Jsou tzv. vyprodané, což je ale fantastická zpráva. Pokud můžete podpořit větší částkou, je tam ještě spousta položek, které můžete seniorům splnit. Jedním z častých přání jsou elektrické vozíčky (a další zdravotnické a finančně nákladné pomůcky), což není úplně položka, kterou by většina z nás mohla zaplatit, byť bychom asi chtěli. Každopádně na Slevomatu můžete teď přispět stokorunou na jeden z těchto dražších dárků. A z toho mám radost!

Nikča s Luckou z blogu A Cup of Style milují diáře, sešity, tužky a další pisálkovské potřeby a na jejich e-shopu můžete nakoupit, co hrdlo ráčí. Letos na Vánoce se ale rozhodly, že vytvoří produkt, jehož celý prosincový výtěžek poputuje k organizaci Srdce na dlani, která pomáhá dětem z dětských domovů k lepšímu startu do samostatného života. Týdenní plánovač pořídíte tady.  Já už podarovala dva a všem příjemcům udělal velkou radost. 

Pokud nechcete posílat peníze, ale máte třeba doma nějaké věci navíc, které už nenosíte a nepotřebujete, můžete starší (ale použitelné) oblečení odnést třeba do Červeného kříže nebo Armády spásy – ti mají i své sběrné kontejnery. Nezapomeňte na to, že oblečení musí být čisté a funkční, stejně jako deky, přikrývky, povlečení nebo třeba nádobí. To vše v azylových domech potřebují.

Pokud chcete pomoci dětem, které pochází z chudších rodin, zapojte se do projektu Krabice od bot, kterou pořádá Diakonie Českobratrské církve evangelické. Vezměte krabici od bot, naplňte ji hračkami pro jedno dítě v konkrétním věku a přijdete navíc třeba něco (trvanlivého) na zub. Krabici zabalte a navrch napište, pro koho je dárek určený (kluk/holka + věk). Balíček pak odvezte na jedno ze sběrných míst. Podle Diakonie bylo minulý rok obdarováno na 23 tisíc dětí, což je naprosto úžasné. Detaily najdete tady. 

Já vám předem moc děkuju za každý příspěvek na jakýkoliv projekt. Ať už to je jeden z těch, co jsem vypsala, menší projekty ve vašem městě nebo třeba jen dáte někomu na ulici drobné a nebo necháte krabičku s vánočním cukrovím vedle popelnice. Věřte mi, že někoho potěšíte a ten hezký pocit si v sobě ponesete ještě dlouho. Vánoce jsou totiž o tom, aby si lidé pomáhali, mysleli na ostatní a snažili se alespoň maličko zpříjemnit tohle období těm, kteří to nemají v životě tak snadné, jako například my. Karma je přeci zdarma, a tak začněte u více úsměvů a ostatní pomoc uzpůsobte svým možnostem.

Krásné Vánoce všem!

P.S.: Fotky z úvodního obrázku pochází z Pinterestu.
P.P.S.: Ostatní fotky jsou majetkem organizací.

 

1 Comment

  • veru
    13. 12. 2018
    reply

    úžasný článek, díky moc za tipy 🙂 tohle mi dává velký smysl a ráda udělám někomu radost.

Post a Comment