vonět jako dior

Obdivuji každého, kdo dokáže rozpoznat na někom cizím jeho parfém. Já sama ani kolikrát nevím, čím jsem se ráno navoněla. Vůně totiž často střídám, kombinuji a můj nos není zdaleka tak vycvičený jako nos mojí kamarádky, která dokáže říct, čím jsem voněla před X lety a jakou ingredienci cítí v mém novém parfému. Máte-li takovou schopnost, tleskám vám. Stejně tak jsem tleskala dvěma finalistkám prestižní soutěže Dior Fragrance Master, které jsem mohla být před nedávnem součástí.

Obě dvě účastnice podstoupily mnoho školení, osobních setkání s hlavním parfumářem pro Dior Parfums, Francois Demachym a každá také vytvořila svou vlastní vůni. Abych se přiznala, Dior by měl obě vůně finalistek okamžitě vydat – byla to nádhera! Na místě čekalo finalistky poslední kolo, ve kterém nám vybíraly parfém podle toho, co jsme jim o sobě prozradily. Z malých ovoněných zvonečků jsme se snažily zjistit, co nám nejvíce voní, která kombinace je ta pravá tak dlouho, dokud jsme se nedopátraly té naší perfektní vůně. A víte u které jsem skončila já? U klasické J’Adore EDP*! Měla jsem hroznou radost, protože jsem z Dior vůní doposud zkoušela jen Miss Dior a Joy a obě na mě byly příliš svěží, takže jsem nadšená, že mám možnost vyzkoušet další z ikonických produktů.

“In order to remember a smell, because it’s so abstract, your brain has to remember everything around it: the place, the light, the colors, everything,”
– Francois Demachy 

Pokud mě znáte osobně, pravděpodobně víte, jak moc miluju vůni Jo Malone s jasmínem. A právě tahle ingredience, jasmín sambac (nebo-li květina bohů), je obsažená také v J’Adore. Kromě indického jasmínu v ní ucítíte  kapku citrusu, ylang-ylang a damašskou růži a teplé tóny vanilky, které vás krásně zahalí a dodají vám pocit tepla.

Bylo moc pěkné vidět, jak se finalistky snaží a jsou opravdu plné informací a dojmů z celého průběhu soutěže. Vítězka nás nakonec všechny ohromně dojala svojí upřímnou radostí z jedné z výher (ano, u Dior kabelky bych také plakala.) Ze soutěže jsem si kromě krásného zážitku odnesla také nádherný dárek – kolekci produktů J’Adore, mezi které patří třeba i sprej do vlasů nebo krém na tělo. Merci Dior! 

 

Celkově kouzlo parfumářské práce je pro mě jedna velká záhada. Procesy, kterými se parfémy dávají dohromady jsou totálně nad mé chápání, a tak jsem se rozhodla zeptat training manažerky Dior, Lenky Skramušské na to, jak takový parfém vlastně vzniká. Právě výhradní tvůrce parfémů Francois Demachy je tím, kdo už dlouhá leta udržuje parfumářský odkaz Christiana Diora. Má za sebou legendární parfémy jako Fahrenheit, Miss Dior nebo úžasný Sauvage, který patří mezi nejprodávanější parfémy vůbec. Vyrůstal ve francouzském Grasse, kolébce parfémů a vůní květin tak byl obklopen od dětství. Lenka říká, že to nejdůležitější je poznat surovinu. Demachy musí ingredienci citit, vnímat v jejím přirozeném prostředí a jen tak s ní může pak dál pracovat.

„Demachy musí ingredienci citit, vnímat v jejím přirozeném prostředí a jen tak s ní může pak dál pracovat.“

Samotný ateliér pro vytváření parfémů Dior se dnes nachází v Les Fontaines Parfumés v Grasse, kde má Demachy přístup až k 2500 surovinám. Při tvorbě čerpá inspiraci z emocí, vzpomínek a dojmů z cest, ale také z osobností žen. Až poté nabírá jeho kompozice na tvaru a Demachy vytváří souhru vůní, dokud nedosáhne harmonické podoby toho, co chce ztvárnit. Na závěr ještě Lenka dodává, že stejně jako vína Grand Cru, i parfémy Dior jsou uskladňovány ve sklepích v Saint Jean de Braye.

 

A jak to máte s vůněmi vy? Patříte do týmu těch, kteří dokáží spolehlivě rozeznat parfém na ostatních nebo patříte do mého týmu (těch, co nic nepoznají)?

 

 

1 Comment

  • Tereza
    13. 12. 2018
    reply

    „můj nos není zdaleka tak vycvičený jako nos mojí kamarádky“ chichichi 😀

Post a Comment