bookshelf / vánoční

Je moc hezký, číst si v létě u vody, ale to pravý knižní období pro mě nastává na podzim. Horký čaj/kafe/víno, hořící svíčka a příběh, co mě baví. Tak to mám nejradši. Dala jsem tedy dohromady 5 knížek, který budu letošní zimu číst nebo dočítat z podzimu.

Slepá mapa – Alena Mornštajnová: Číst knížky od této autorky je vždycky taková zvláštní radost. Píše chytlavě, lidsky, ale o velkých životních bolestech – především těch vzniklých za války. Slepá mapa je o třech generacích žen z jedné rodiny, které během svých životů prožily mnoho zvratů, traumat a neštěstí. Od první světové války přes druhou, až po dramatický život v době komunismu. Všechno tohle zní děsivě, ale věřte mi, že vás příběh chytne za srdce a knížku přelouskáte během pár dní. Já to dala za dva. *plácám se po rameni*

Nejlepší víkend – Patrik Hartl: Miluju Hartla a neznám člověka, co by neodolal jeho obrovskému charisma, které se dokonale promítá do jeho knížek. Tou poslední je román Nejlepší víkend, kdy PH píše o lidech, kteří si na Nový rok dají nová předsevzetí (asi jako všichni ostatní) a doufají, že se jim je tentokrát už konečně podaří splnit. Právě pointa knížky tkví v tom, kolik času na tyhle změny máme a nevyužijeme ho. Všechno věčně odkládáme, nerealizujeme a pak se divíme, že další rok je pryč a my furt tvrdneme na stejném místě.

Tip: Patrik Hartl byl teď v DVTV a bylo to boží – podívejte se tady. 

Pražské jaro – Simon Mawer: Vraťme se ještě zpátky do 20. století. Britský autor a The New York Times bestselling autor, Simon Mawer, vydal další knihu, tentokrát z prostředí šedesátých let. Příběh je o dvou studentech z Oxfordu, kteří cestou po Evropě navštíví Prahu a zároveň o postavě britského velvyslance a české studentce Lence. Kniha popisuje události Pražského jara, náladu československé mládeže i následnou invazi, která na dlouhou dobu zavřela všechna zbylá otevřená vrátka. Nejenže je dobré si knížku přečíst pro poutavý příběh, ale navíc se dozvíte něco z naší vlastní historie. Perfektní kombinace!

Nejlepší pro všechny – Petra Soukupová: Této autorky jsem si všimla poprvé, když jsem viděla rozhovor s ní v DVTV. Na ten se podívejte tady, stojí za to. Petra z nějakého důvodu velmi dobře rozumí lidské bolesti a dokáže fascinujícím způsobem vykreslit postavy příběhu. V této knížce jimi je desetiletý Viktor s matkou, která ho přestěhuje k babičce, jelikož jeho výchovu nevládá. A tak si dokážete představit, o čem knížka je. Rodinné vztahy, prožitky bezmocného dětského hrdiny a také bezmoc dospělých, kteří nedosáhli toho, co si v minulosti vysnili.

P. S.: Petra je několikanásobná laureátka ceny Magnesia Litera.

P. P. S.: K této knížce patří i titul Kdo zabil Snížka?. Je to knížka pro děti a věnuje se jedné z událostí z knížky Nejlepší pro všechny.

Bowie (Ilustrovaný životopis) – María Hesse, Fran Ruiz: Jestli chcete sami sebe nebo svoje mladší sourozence (nebo vlastně kohokoliv) potěšit a dovzdělat o životě Davida Bowieho, kupte si/mu tuhle knížku. Je nádherně zpracovaná, zábavná a plná informací o milovaném Ziggy Stardustovi. To musíte mít!

Tip: K tomuhle si pusťte nějaké Bowie-ovské best-off.

 

Jak to máte s knížkami vy? Čtete hodně nebo málo? A kupujete je k Vánocům? U mně to je totiž vždycky sázka na jistotu a věčná záchrana! 

 

 

Post a Comment